Na ogled od 18. maja do 18. novembra 2017 na Muzejski ploščadi Metelkova
Na ogled od 18. maja do 18. novembra 2017 na Muzejski ploščadi Metelkova
Gostujoča razstava Pomurskega muzeja Murska Sobota
Na ogled od 6. oktobra do 26. novembra 2017 na Metelkovi
Občasna razstava
Na ogled od 31. maja do 5. novembra 2017 na Metelkovi
Lik japonskega bojevnika – samuraja, njegovo orožje, bojne spretnosti in miselni svet nas vznemirjajo že vsaj stoletje in pol, odkar se je dežela vzhajajočega sonca po dolgi osami začela odpirati svetu.
Zato smo ob podpori Veleposlaništva Japonske v Republiki Sloveniji, Biblioteke SAZU in Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani pripravili razstavo, na kateri je javnosti prvič doslej celovito predstavljenij okrog 50 izbranih primerkov japonskega orožja in zaščitne opreme iz Narodnega muzeja Slovenije ter več zasebnih zbirk – ob njih pa bojevnike, ki so jih nekoč uporabljali, svet, v katerem so živeli, in poti, po katerih je izročilo samurajev doseglo Slovence.
Samurajski oklep iz obdobja edo, 18. stoletje, hrani Narodni muzej Slovenije (foto: Tomaž Lauko)
Občasna razstava v sodelovanju z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje
Na ogled od 9. marca do 1. oktobra 2017 na Metelkovi
Občasna razstava
Na ogled od 12. junija do 24. septembra 2017 na Muzejski
Prestižna evropska razstava prikazuje najstarejše dokaze za obstoj glasbe in vabi, da odpotujete v čas prvih inštrumentalnih zvokov človeštva, se seznanite z razvojem glasbil, prisluhnete, kako so glasbo ustvarjali že tisočletja pred sedanjostjo, in se tudi sami preizkusite v izvabljanju zvokov iz replik starodavnih glasbil.
Namen razstave je sodobno in živahno poustvariti najstarejša obdobja glasbenega ustvarjanja vse od starejše kamene dobe do rimskega obdobja in srednjega veka. V tem časovnem okviru ima pomembno vlogo tudi slovenski prostor, ki z neandertalčevim glasbilom iz jame Divje babe odmevno soustvarja zgodbo o najstarejši glasbi v Evropi in na svetu. Obiskovalci bodo glasbo stare Evrope lahko raziskovali s številnimi ponazoritvami, animacijami, predvsem pa z visokokakovostnimi replikami in mnogimi glasbenimi posnetki.
Potujoča razstava je rezultat dolgoletnega vseevropskega projekta EMAP (The European Music Archaeology Project) in gostuje v uveljavljenih razstaviščih od Ystada na Švedskem in Valladolida v Španiji do Narodnega muzeja Slovenije, od koder bo odpotovala v Rim.
Občasna razstava
Na ogled od 30. junija do 24. septembra 2017 na Metelkovi
Potniški parnik avstrijskega Lloyda »Baron Gautsch« je v začetku prve svetovne vojne iz Kotorja v Trst prevažal dopustnike, družine in uradnike. Na poti med Kotorjem in Trstom je 13. avgusta 1914 zapeljal v prijateljsko minsko polje in potonil šest navtičnih milj zahodno od Brionov. Pomorska nesreča, v kateri je izgubilo življenje okoli 330 ljudi, velja za jadranski Titanik. Gostujoča razstava Zgodovinskega in pomorskega muzeja Istre iz Pulja prikazuje predmete, ki jih je mednarodna skupina potapljačev pobrala iz razbitine pred obalo Rovinja, med katerimi so osebni predmeti in deli ladijske opreme. Lokacija razbitine je danes priljubljena točka za potapljače.
Stran 3 od 22